Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Stanisława Szumca w Bielsku-Białej

Co słychać w naszych ogrodach gdy nadchodzi luty?

Choć według prognoz meteorologicznych zima w tym roku nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa, możemy już teraz wykonywać w ogrodach prace porządkowe tj. grabienie liści czy uzupełnianie warstwy ściółki wokół roślin a w następnej kolejności wczesnowiosenne zabiegi pielęgnacyjne.

 W przypadku opadów śniegu warto systematycznie otrząsać z roślin tzw. okiśćśniegową ponieważ topniejący śnieg staje się ciężki i może przyczyniać się do  łamania pędów albo do rozłamywania całych roślin (dotyczy to głównie starszych roślin iglastych a zwłaszcza ich form kolumnowych i kulistych). Dobrze też jest pamiętać o ochronie trawnika polegającej w tym czasie na usuwaniu i rozkruszaniu  skorupy powstałej np. z nadmiaru śniegu  składowanego w jedno miejsce w czasie odśnieżania bo jego zalegająca warstwa może przyczynić się do rozwoju  pleśni śniegowej.

Jeśli zima nie odpuszcza zaleca się sprawdzenie  stanu okryć zimowych na roślinach ze szczególnym zwróceniem uwagi na rośliny zimozielone, np. wrzosy i wrzośce, laurowiśnia, ostrokrzew. Są one szczególnie wrażliwe na mroźne, wysuszające wiatry i należy je przed chronić wykonując przed nadejściem zimy okrycia z gałązek roślin iglastych (najlepiej świerka lub jodły) czy kilku warstw agrowłókniny.

Luty to bez wątpienia  doskonała pora na wykonanie cięcia zimowego drzew owocowych tj. jabłonie i grusze oraz do przeprowadzenia cięcia prześwietlającego krzewów jagodowych.

W czasie bezmroźnych, słonecznych dni można rozpoczynać cięcie w stanie bezlistnym ozdobnych krzewów liściastych, mające na celu  korektę kształtu korony, zmuszenie rośliny do wytwarzania licznych, młodych pędów i  poprawę ogólnego stanu fitosanitarnego roślin. Dotyczy to gatunków krzewów kwitnących latem takie jak tawuła japońska, omżyn Davida, hortensja bukietowa. Gatunki krzewów kwitnących wczesną wiosną czyli kalina wonna, forsycja pośrednia czy oczar omszony mogą być cięte dopiero po kwitnieniu. Końcem lutego można też ciąć wybrane gatunki powojników i  wycinać zeszłoroczne źdźbła traw ozdobnych. Jeżeli jednak prognozy pogody przewidują znaczny spadek temperatur warto zaczekać, w marcu większość tych prac wykonamy bez podejmowania powstawania uszkodzeń mrozowych po cięciu. Jeśli pogoda pozwala można też w lutym przycinać zakładane  jesienią żywopłoty z krzewów liściastych np. z ligustru, należy przyciąć je bardzo nisko, pozostawiając na pędach 2-3 zdrowe oczka, z których wiosną wyrosną młode pędy.

Oprócz tego możemy wypatrywać pierwszych oznak wiosny:). Rośliny kończą okres spoczynku zimowego i niektóre z nich wkrótce zakwitną. I chociaż na pełnię kwitnienia ogrodów trzeba będzie poczekać nie sposób nie uśmiechnąć się na widok białych główek przebiśniegów, imponujących kwiatów ciemierników, rannika zimowego, zimokwiatu wczesnego i kwitnących na niekiedy ośnieżonych gałązkach krzewów jak wawrzynek wilczełyko, kalina wonna czy oczar.                                     

                                                       Oby do wiosny:)   Katarzyna Kropielnicka- Łysakowska