Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Stanisława Szumca w Bielsku-Białej

TARGI OGRODNICZE 2019

Tegoroczna XIII edycja Targów Ogrodniczych "TWÓJ OGRÓD” organizowana przez Zespół Szkół Ogrodniczych, Stowarzyszenie Rozwoju i Promocji ZSO oraz Śląski Odział Doradztwa Rolniczego w Bielsku-Białej już za nami…..

Targi rozpoczęły się wykładem inauguracyjnym „ŁĄKA KWIETNA W MIEŚCIE” Prowadzący Karol Podyma prezentował zebranym, że Łąka kwietna jest praktyczna, piękna, ekologiczna.
Łąka praktyczna bo: Mniej pielęgnacji, nawożenia i podlewania, ograniczenie liczby koszeń w ciągu roku.
Łąka piękna bo: Doznania estetyczne, dostępność pokarmu dla owadów i ptactwa zachwycająca paleta barw i zapachów, wygląd zmienia się wraz z porami roku. Łąkę można stworzyć na każdym terenie a tym samym zapraszamy kolor, dźwięk i zapach do naszego otoczeni.
Łąka ekologiczna bo: Stwarzamy miejsce do życia dla roślin i zwierząt a one są oazą spokoju dla ludzi, zachowuje wodę i zatrzymuje pyły smogu.
Zachęcaliśmy  wszystkich, którzy mają wpływ na zarządzanie i kształtowanie terenów zieleni publicznej – włodarzy gmin, specjalistów, inspektorów, kierowników działów zieleni, ochrony środowiska w miastach, powiatach i gminach, spółdzielni mieszkaniowych, przedstawicieli wykonawców do działania.
Po uroczystym otwarciu Targów przez Prezydenta Miasta Bielska-Białej Jarosława Klimaszewskiego, można było zwiedzać, kupować rośliny i zobaczyć produkcję roślin. Targi na terenach Warsztatów Szkolnych  po raz kolejny stały się miejscem spotkań dla pasjonatów roślin, którzy w dobrej atmosferze, przy pozytywnej energii płynącej z budzącej się do życia zieleni rozpoczęli przygotowania do nowego sezonu ogrodniczego na swoich balkonach, w ogrodach i ogródkach działkowych.
W tej edycji targów w centrum zainteresowania była także pszczoła która,  jako pracownik łąki daje nam wszystkim różnorodne produkty. Wszystkie produkty można było spróbować, zobaczyć i zakupić na targach. Podziwialiśmy ule wraz z pracującymi pszczołami. Poznaliśmy  prace pszczelarza, budowę ula i prace pszczół a fachowcy odpowiadali nam na pytanie czy hodowla pszczół to wymagające zadanie.
Tradycyjnie już odbywały się pokazy cięcia i formowania drzew owocowych, szczepienia i okulizacji, pokazy florystyczne, pokazy tresury, wystawa zwierząt, porady projektowe i weterynaryjne oraz liczne prelekcje przygotowane przez Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego.
Bardzo serdecznie dziękujemy wystawcom za udział, za to, że ZAWSZE są z nami, zwiedzającym za obecność pomimo trochę kapryśnej aury, sponsorom oraz całej społeczności szkolnej za wkład w przygotowanie imprezy oraz jej obsługę. Dziękujemy także współorganizatorom imprezy.

Do zobaczenia za rok.

                                                                                Krystyna Janik-Chrapusta