Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Stanisława Szumca w Bielsku-Białej

,,OGRODNIK" ponownie na Jarmarkach Bożonarodzeniowych w Wiedniu

Już po raz drugi dyrekcja, nauczyciele i uczniowie ZSCKR im. S. Szumca udali się na szkolną wycieczkę do stolicy Austrii-Wiednia. 

Podczas wycieczki jej uczestnicy mogli zobaczyć:

•    Ankeruhr - zegar - most łączący dwie części kamienicy Anker-Hof. Zegar został zaprojektowany przez secesyjnego malarza Franza Matscha. Projekt zrealizowano w latach 1911 – 1914. W ciągu dwunastu godzin po moście przemieszcza się dwanaście figurek lub grup figurek związanych z historią Wiednia. Natomiast o godz. 12:00 w południe, przed przechodniami paradują wszystkie figurki jednocześnie. W czasie adwentu, codziennie o godz. 17:00 i 18:00 rozbrzmiewają kolędy.
•    Hofburg - przez ponad siedem stuleci znajdowała się tutaj sterownia imperium Habsburgów. O średniowiecznym zamku, który był zalążkiem dzisiejszego pałacu, przypomina obecnie już tylko gotycka kaplica, w której podczas niedzielnych mszy św. śpiewa Wiedeński Chór Chłopięcy. W sercu Starówki, podczas zwiedzania prywatnych apartamentów i komnat reprezentacyjnych Hofburga można podziwiać przepych i bogactwo, jakim odznaczało się codzienne życie cesarskiej rodziny. O zamiłowaniu austriackich monarchów do sztuki świadczą liczne muzea i zbiory, które mieszczą się w Hofburgu. Rodzina cesarska zamieszkiwała Hofburg do 1918 roku. Pierwotnie był to zamek z XIII wieku, który wraz ze wzrostem potęgi Habsburgów i rozszerzaniem ich imperium przekształcił się we wspaniałą rezydencję monarchy. Dziś znajduje się tu siedziba prezydenta republiki oraz ważne centrum kongresowe, a także bogate zbiory sztuki.
•    Katedra św. Szczepana jest symbolem Wiednia. Budowa rozpoczęła się w XII w. Dziś należy do najbardziej znaczących budowli gotyckich
w Austrii. Katedra ma wysokość 107,2m i szerokość 34,2m. Posiada cztery wieże. Najwyższą z nich jest wieża południowa o wysokości 136,44 m. Aby wejść na wspaniały punkt widokowy na cały Wiedeń należy wspiąć się po 343 stopniach w górę. Wisi tu łącznie 13 dzwonów. Najsłynniejszy dzwon katedry, Pummerin, znajduje się na wysokości 68,3 m na wieży północnej. Jest to drugi co do wielkości wolno wiszący i bijący dzwon w Europie. Kolorowy układ dachówek tworzy cesarskiego orła Habsburgów oraz herby miasta Wiednia i Austrii.  Wnętrze katedry przechodziło zmiany przez wiele wieków aż po okres baroku.
•    Muzeum Historii Sztuki - dla obszernych zbiorów sztuki należących do rodziny cesarskiej wzniesiono w pobliżu Hofburga Muzeum Historii Sztuki. Zbiorom ważnych dzieł i największej na świecie kolekcji Bruegla muzeum zawdzięcza swoją pozycję jako jedna z najważniejszych galerii sztuki na świecie. Liczne główne dzieła mistrzów europejskich, wśród nich „Madonna w zieleni” Rafaela, "Pracownia artysty" Vermeera, portrety infantek Velazqueza, mistrzowskie dzieła Rubensa, Rembrandta, Dürera, Tiziana i Tintoretta składają się na kolekcję obrazów w galerii. Kolekcja starożytna oraz egipsko-orientalna fascynuje skarbami zagadkowych kultur z zamierzchłych czasów.
•    Komnatę sztuki z eksponatami z dawnych skarbców i komnat cudów dynastii Habsburgów jest obecnie zamknięta i zostanie otwarta w marcu 2013. Zbiory te należą do najbardziej znaczących kunstkamer na świecie i ukazują cenne przedmioty z okresu średniowiecza, renesansu i baroku. Główne atrakcje to kunstkamera cesarza Rudolfa II, kompleks eksponatów egzotycznych oraz słynna Saliera.
•    Muzeum Historii Naturalnej w Wiedniu - to podróż przez zapierające dech w piersi bogactwo przyrody – począwszy od owadów, poprzez kamienie szlachetne i minerały, skończywszy na pterozaurach. W tym muzeum, położonym w pobliżu pałacu Hofburg, czeka  fascynująca wiedza o historii naszej planety. Wspaniała ekspozycja wypchanych przedstawicieli gatunków zwierząt, które już wyginęły lub są poważnie zagrożone wyginięciem, sprawia, iż kolekcja muzeum jest bezcenna.

Na końcu wycieczki każdy mógł zrobić zakupy na świątecznym, bożonarodzeniowym jarmarku.


                                Katarzyna Hofman-Kępys