Zespół Szkół Ogrodniczych w Bielsku - Białej im. Stanisława Szumca

SEMINARIUM DLA NAUCZYCIELI OGRODNICTWA I ARCHITEKTURY KRAJOBRAZU

W dniach 24-26 kwietnia 2019r. nasza szkoła razem z Krajowym Centrum Edukacji Rolniczej w Brwinowie była współorganizatorem seminarium dla nauczycieli ogrodnictwa i architektury krajobrazu z terenu całej Polski.

Tematem seminarium były :

Nowoczesne technologie produkcji ozdobnego materiału szkółkarskiego oraz Ogrody sensoryczne i zdrowotne

Uczestnicy mieli okazję wysłuchać bardzo ciekawych wykładów, prowadzonych przez wykładowców Katedry Roślin Ozdobnych oraz Katedry Dendrologii i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie: Cięcie i formowanie różnych gatunków drzew i krzewów ozdobnych. Zioła i rośliny ozdobne do ogrodów terapeutycznych i do przestrzeni publicznej prowadzone przez dr hab. Małgorzatę Frazik- Adamczyk. Nowe trendy w ogrodach o charakterze prozdrowotnym. Ogrody sprzyjające integracji społeczności lokalnej, wykładowca dr inż. Bożena Szewczyk-Taranek. Innowacyjne technologie produkcji ozdobnego materiału szkółkarskiego, wykładowca dr Ilona Sprzączka.

W drugim dniu seminarium zapoznali się z zagospodarowaniem przestrzeni według filozofii Dalekiego Wschodu w ogrodzie japońskim w Pisarzowicach, zabytkowym parkiem krajobrazowym oraz zamkiem w Pszczynie oraz ogrodami pokazowymi i kompleksowym systemem sprzedaży w gospodarstwie KAPIAS w Goczałkowicach.

Trzeci dzień to warsztaty projektowe ogrodów sensorycznych i ziołowych prowadzone przez mgr inż. B. Buczek-Sztefko oraz K. Kropielnicką-Łysakowską, a także poznanie historii, tradycji i działalności edukacyjnej Zespołu Szkół Ogrodniczych.

Uczestnicy szkolenia wyjechali wyposażeni w wiedzę, dodatkowe umiejętności i kontakty.

                                                                                                                                                        Dorota Grabska