Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Stanisława Szumca w Bielsku-Białej

Wycieczka przedmiotowa

W  piątek  17 września 2021 r. uczniowie klasy IV  TO  uczestniczyli w wycieczce przedmiotowej do Specjalistycznego  Gospodarstwa Ogrodniczego Hurtownia Kwiatów Róża Marek Dzida w Goczałkowicach. Opiekunami  były: K. Benasiewicz i  M. Kołodziejczyk  nauczyciele przedmiotów zawodowych.

Gospodarstwo od 1994 roku specjalizuje się w uprawie róż ciętych prowadzonej w cyklu całorocznym. W szklarniach typu VENLO o łącznej powierzchni 3 ha uprawiane są  róże w cyklu całorocznym z doświetlaniem asymilacyjnym, które zapewnia wysoką jakość kwiatów w okresie zimowym. Całość uprawy podlewana jest wodą deszczową zbieraną z dachów i rynien do specjalnego basenu. Nad przebiegiem procesów technologicznych czuwa komputer klimatyczny PRIVA. Obiekt ogrzewany jest ekologicznie, bo w 80 procentach gazem, a pozyskiwany CO2 służy do dokarmiania roślin i przyśpieszania procesu fotosyntezy.

O jakości kwiatów i ich trwałości w wazonie w dużej mierze decyduje precyzja ich zbioru oraz delikatność podczas pakowania. Róże bezpośrednio po ścięciu i wstępnym schłodzeniu w chłodni są sortowane przez nowoczesną maszynę.
Kamera komputera klasyfikuje poszczególne rośliny pod względem odmiany, długości łodygi, wielkości pąka. 20 sztuk róż w gotowej, zafoliowanej paczce otrzymuje swój paszport, czyli kod kreskowy, dzięki któremu można je w każdej chwili zidentyfikować u handlowca. Czas spędzony w gospodarstwie i wiedza, którą przekazali nam właściciele będzie bardzo pomocna podczas nauki w szkole i przygotowywania się do egzaminu zawodowego. Bardzo dziękujemy za ciepłe przyjęcie i fachową wiedzę, która została przekazana.

M. Kołodziejczyk