Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Stanisława Szumca w Bielsku-Białej

Nasze lokalne działanie

W 76. rocznicę śmierci Karola Czornego, 20 listopada, odbyło się uroczyste odsłonięcie pomnika przy siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej "Lipowiec" w Czechowicach-Dziedzicach, przy ul. Zamkowej 74.

W uroczystości wziął udział dr Mateusz Szpytma, zastępca prezesa IPN.  Powstanie pomnika to wysiłek grona społeczników, Fundacji "Orlen" i Instytutu Pamięci Narodowej.  Uczniowie naszej szkoły przy współpracy nauczycieli zawodu stworzyli projekt zagospodarowania przestrzeni wokół miejsca na którym stoi pomnik oraz dokonali nasadzeń roślinnych wokół miejsca pamięci. Dziś są one uśpione ale wraz z nadejściem wiosny będą zachwycały swoim pięknem.

Karol Czorny był patriotą i lokalnym społecznikiem, działaczem niepodległościowym. Został zamordowany 20 listopada 1945 r. przez komunistów. Do dziś nie zostało odnalezione  miejsce jego pochowania, a powstały pomnik to jedyny trwały ślad.

Poprzez takie lokalne działania uwrażliwiamy młodego człowieka na pomaganie innym, kultywujemy pamięć o bohaterach, uczestniczymy w żywej lekcji historii przez co stajemy się dobrymi ludźmi i patriotami. Dziękujemy wszystkim którzy uczestniczyli w realizacji tego zadania i dołożyli swoją cegiełkę dla pamięci historycznej regionu.

 Krystyna Janik-Chrapusta