Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Stanisława Szumca w Bielsku-Białej

Konferencja w Erfurcie

Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią w dniach 19-23 kwietnia br. dwóch nauczycieli naszej szkoły wzięło udział w seminarium zawodowym w Erfurcie zorganizowanym przez Europejskie Stowarzyszenie Nauczycieli Ogrodnictwa z siedzibą w Luksemburgu.

Kornelia Benasiewicz i Kazimierz Piela poznawali historię i teraźniejszość produkcji ogrodniczej w niemieckim landzie Thuryngia, od dawna uznawanym za najbardziej ogrodniczy spośród wszystkich niemieckich krajów związkowych. Mieli okazję zwiedzać Ogród Botaniczny w Jenie, Oranżerię w Weimarze przy słynnym Belwederze, tereny wystawowe Egaparku w Erfurcie, gdzie w ubiegłym roku odbywała się Federalna Wystawa Ogrodnicza BUGA, a od 1961 roku jest to jeden z największych parków miejskich oferujących wypoczynek i obcowanie z przyrodą oraz historią ogrodnictwa mieszkańcom miasta.

Okolice Erfurtu od ponad dwustu lat słyną z uprawy najzdrowszego warzywa świata, za jaki uznaje się rukiew wodną. Nauczyciele mieli okazję poznać zmienne koleje losu  i sposoby uprawy tego warzywa liściowego w gospodarstwie P.P. Fischerów.

 W ramach seminarium doszło również do walnego zgromadzenia i wyboru nowych władz Europejskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Ogrodnictwa, w ramach, których powstają i są realizowane projekty partnerskie z programu Erasmus+.

Kornelia Benasiewicz i Kazimierz Piela