Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Stanisława Szumca w Bielsku-Białej

Wycieczka przedmiotowa do Krakowa klasy 1 TO

W dniu 8 czerwca odbyła się wycieczka przedmiotowa do Królewskiego Miasta Krakowa. Głównymi celami były: Ogród Botaczniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kamienica Hipolitów, Ogrody Królewskie na Wawelu oraz Planty Krakowskie. 

Naszym głównym celem było zwiedzanie oraz poznanie roślinności występującej w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego.  Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, założony w 1783 r., jest obecnie najstarszy w Polsce. Od ponad dwustu lat odgrywa dużą rolę w rozwoju nauki, edukacji i kultury jako miejsce badań, inspiracji artystycznych oraz "żywe muzeum" flory świata odwiedzane co roku przez tysiące osób.

Mieliśmy to szczęście, że oprowadzał Nas absolwent naszej szkoły Pan dr inż. Krzysztof Kapała, który jest Inspektorem Ogrodu Botanicznego  UJ. Wiedza jaką nam przekazał jest bezcenna, z wielkim zainteresowaniem oraz pasją opowiadał o roślinach i całym kompleksie jakie posiada Ogród. Dzięki Panu Krzysztofowi mogliśmy zobaczyć ogród z góry czyli z budynku głównego Ogrodu Botanicznego oraz obserwatorium astronomiczne. Mimo przelotnych opadów i dużej wilgotności miło spędziliśmy czas ciesząc oczy zielenią i gatunkami poznawanych roślin. 

Kolejnym etapem naszego  wyjazdu był taki przerywnik w czasie deszczowej pogody - Kamienica Hipolitów. Pochodząca z XIV wieku kamienica swą nazwę zawdzięcza pochodzącej z Włoch kupieckiej rodzinie Hipolitów, którzy byli jej właścicielami w XVII stuleciu.
Na dwóch piętrach kamienicy urządzono wystawę wnętrz (Mieszczański dom), których wystrój pozwala na odtworzenie realiów życia codziennego krakowskiego mieszczaństwa na przestrzeni kilku stuleci.

Następnie nasze nogi  skierowliśmy na jedno z najważniejszych miejsc Krakowa czyli Zamek Królewski na Wawelu a nas jako ogrodników interesowały Ogrody Królewskie. Ogrody usytuowane są pomiędzy elewacją wschodnią zamku a zewnętrznym obwodem fortyfikacji. Wieloletnie badania, zwłaszcza historyczne i archeologiczne, pozwoliły na przywrócenie ogrodów. Pani Katarzyna Kropielnicka - Łysakowska przybliżyła historię i znaczenie założeń ogrodowych na Zamku Królewskim.

Kończąc nasze zajęcia terenowe nie można zobaczyć roślinności występuącęj na Plantach Krakowskich. Planty powstały na miejscu fortyfikacjiotaczających miasto: murów obronnych (wyburzonych na początku XIX wieku) oraz położonej na ich przedpolu fosy i wałów ziemnych.  W 1820 podjęto decyzję o utworzeniu na tym obszarze „ogrodów miejskich”, czyli plant– stąd nazwa Planty (od splantowania, czyli wyrównania rumowisk).

Bardzo dziękuję mojej klasie 1 technik ogrodnik za wysoką kulturę osobistą, zachowanie, uśmiech i organizację oraz komunikatywność. Chciałbym złożyć serdeczne podziękowania Pani Katarzynie Kropielnickiej - Łysakowskiej za omówienie historii ogrodów, roślinności i architektury oraz miłą atmosferę. 

Łukasz Wojtas