Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Stanisława Szumca w Bielsku-Białej

Końcówka lata w ogrodzie

Ogród powoli przebarwia się na ciepłe kolory jesieni. Roślin przygotowują się do coraz niższych temperatur.
Na pierwszy plan wysuwają się teraz piękne hortensje, krwawnik pospolity, słonecznik zwyczajny, jeżówka, rudbekia, dzielżany, kosmos podwójnie pierzasty, wrzos pospolity, liatra kłosowa i wiele więcej.

Wszystkie te rośliny sprawiają, że możemy zatrzymać lato na nieco dłużej. Nasz ogród ożywia się dzięki kolorowym kwiatom, które zachęcają do przebywania w nim, aż do pierwszych, mroźnych dni.

Koniec lata to również obfite zbiory warzyw i owoców. Dojrzewają już kolorowe dynie, pomidory, warzywa korzeniowe (marchew, pietruszka), a także jabłka i gruszki w naszych sadach przydomowych.

Przełom lata i jesieni to ostatni dzwonek na ogrodowe porządki. Już dziś możemy wykonać takie zabiegi jak przesadzanie, strzyżenie i sadzenie nowych roślin (np. drzewa owocowe), ograniczając już nawożenie.

Nasz trawnik we wrześniu również wymaga zabiegów. Zmniejszamy częstotliwość koszenia, zwracając uwagę na systematyczne grabienie liści i wyrywanie chwastów. 

 

Drodzy czytelnicy zachęcamy was do podziwiania pięknych rabat przepełnionych różnorodnymi roślinami, które możecie spotkać  na całym  terenie naszej szkoły.

Pamiętajcie także, że wrzesień to idealny czas na sadzenie dlatego zapraszamy was do zakupu roślin wyprodukowanych na warsztatach ZSCKR 

 

Krystyna Janik-Chrapusta

Ludmiła Dudek-Wieczorek