Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Stanisława Szumca w Bielsku-Białej

NASI UCZNIOWIE BRALI UDZIAŁ W XIII PODBESKIDZKIM KONKURSIE HISTORYCZNYM SOLIDARNI

 NASI UCZNIOWIE BRALI UDZIAŁ W XIII PODBESKIDZKIM KONKURSIE HISTORYCZNYM SOLIDARNI-Uczennica  klasy V  TECHNIKUM  Weterynarii NATALIA SOPALA zdobyła III miejsce.

 We wtorek 23 stycznia 2024 roku w gmachu Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Bielsku-Białej odbyło się finałowe spotkanie XIII Podbeskidzkiego Konkursu Historycznego „Solidarni” Wzięli w nim udział   uczniowie klas Technikum Justyna Taratuta , Natalia Sopala i Michał Olszowski pod opieką p. Katarzyny Sajdak

 „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi…” – kto, gdzie i kiedy wypowiedział te słowa? Jak się nazywał pochodzący z Gilowic na Żywiecczyźnie student polonistyki UJ, który zginął w niewyjaśnionych okolicznościach 7 maja 1977 roku w Krakowie? Jak się nazywał główny organizator strajku w Wojewódzkim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym w Bielsku-Białej w sierpniu 1980 roku? Kto otrzymał Literacką Nagrodę Nobla w 1980 roku? Gdzie mieściła się strajkowa centrala podczas strajku generalnego podbeskidzkiej „Solidarności” w styczniu i lutym 19801 roku? Jak się nazywał przewodniczący podbeskidzkiej „Solidarności” skazany w marcu 1982 roku na 6 lat więzienia? Odpowiedzi na te i blisko czterdzieści innych pytań dotyczących historii Polski z lat 1976-1989, w tym także dziejów podbeskidzkiej „Solidarności”, znać musieli finaliści XIII Podbeskidzkiego Konkursu Historycznego „Solidarni”. W tym roku było ich dokładnie czterdziestu dziewięciu z siedemnastu szkół ponadpodstawowych Bielska-Białej, Cieszyna, Czechowic-Dziedzic i Żywca. Byli to najlepsi z najlepszych, wyłonieni podczas szkolnych eliminacji, które zostały przeprowadzone 13 grudnia ubiegłego roku.

Po rozwiązaniu testu uczestnicy finałowych zmagań wzięli udział w podsumowaniu konkursu. Uczestniczyli w nim również: dyrektor gościnnej szkoły Dorota Siwik, przedstawiciele podbeskidzkiej „Solidarności” – skarbnik ZR Andrzej Kołodziejski oraz szefowa nauczycielskiej „S” Justyna Kurasiewicz i jej zastępca Błażej Dobrogoszcz, a także – jako świadek historii – dr Janusz Okrzesik. Spotkanie, podobnie jak i cały konkurs, prowadził Artur Kasprzykowski z katowickiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

Gratulujemy wszystkim Uczestnikom Konkursu-Nagrody i szczegóły wycieczki będą przekazane finalistom po feriach zimowych.

 

Katarzyna Sajdak