Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Stanisława Szumca w Bielsku-Białej

Rośliny zielarskie w życiu człowieka

W dniu 28 maja na terenie warsztatów szkolnych odbyły się prelekcje przeprowadzone przez Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie na temat "Krajowa sieć Gospodarstw Demonstracyjnych w woj. Śląskim. Uczestnicy zostali zapoznani z gospodarstwami na terenie województwa śląskiego, ich specyfiką i działalnością oraz możliwościami odwiedzenia i pobytu.

Następnie odbyła się prelekcja dla chętnych na temat: "Rośliny zielarskie w życiu człowieka" oraz praktyczne warsztaty z wykonaniem kosmetyków naturalnych - dezodorant z oleju kokosowego jako antyperspiantu, który hamuje wydzielanie potu, w ten sposób niwelując nieprzyjemny zapach. Prelekcję oraz warsztaty prowadzone były przez nauczyciela Marię Kołodziejczyk przy pomocy uczniów klasy II Technikum Ogrodniczego. Podczas prelekcji przybliżono historię roślin stosowanych w celach leczniczych, badania roślin leczniczych, odkrycia i izolację związków aktywnych roślin, zakres prac wykonywanych nad lekiem roślinnym, przykłady roślin będących źródłem związków chemicznych w lekarstwach, zioła w preparatach o statusie produktów leczniczych roślinnych i suplementów diety. Podano przykłady form leków roślinnych, oraz przedstawiono rolę fitoterapii w niepokoju, lęku, stresie i wspomaganiu odporności. Na koniec prelekcji podano przykłady dlaczego i warto uprawiać zioła, przykłady wykorzystania ziół w kuchni, zioła w apteczce domowej oraz przykłady aranżacji ogrodów ziołowych, zasady ich projektowania i gatunki roślin do takich najprostszych ogrodów. Uczestnicy mogli również rozpoznawać przykładowe gatunki roślin zielarskich, które były dekoracją podczas prelekcji. Po prelekcji odbyły się warsztaty wykonania prostego kosmetyku naturalnego - dezodorantu, działającego jak antyperspirant na bazie naturalnych składników, które możemy znaleźć w kuchni oraz wybranego zapachu olejku eterycznego.


Podczas spotkania byłą możliwość zadawania pytań oraz wymiany własnych doświadczeń w uprawie roślin zielarskich i ich wykorzystaniu w życiu człowieka.

 

Maria Kołodziejczyk