Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Stanisława Szumca w Bielsku-Białej

Wycieczka do Trójmiasta

W dniach 12-15 czerwca 2024 r. odbyła się czterodniowa  wycieczka do Trójmiasta. W wyjeździe uczestniczyło 42 uczniów - klasa 2 TAK a z wych. Katarzyną Sajdak, 3 TO z wych. Łukaszem Wojtasem i 4 TO z wych. Moniką Wójcicka.

Pobyt w Trójmieście zaczęliśmy od spaceru na Sopockim MOLO-  które  uznane jest za jedno z najdłuższych drewnianych pomostów spacerowych w Europie i składa się z dwóch części: lądowej i drewnianej. Część lądowa obejmuje Skwer Kuracyjny wraz z zabytkową latarnią morską, arkadami oraz muszlą koncertową. Część drewniana za wyjątkiem okazałej długości pomostu (515 metrów), posiada również pokłady dolne i boczne, które umożliwiają cumowanie statków pasażerskich. Głowica mola zwieńczona jest przystanią jachtową, która pomieścić może nawet 100 jednostek! Dlatego wybierając się na molo w Sopocie należy pamiętać, że to nie tylko długi, drewniany pomost z pięknym widokiem na morze i miasto.

Kolejny dzień przeznaczyliśmy na zwiedzanie Gdańska, m.in. znakomicie oddającą niepowtarzalny klimat i charakter ulicę Mariacką, Bazylikę Mariacką zwaną często „Koroną Gdańska”, największą w Europie świątynią wybudowaną z cegły. Potężne jej mury – obwarowania XVII wieku i wieże wznoszą się wysoko nad panoramą miasta oraz nad rozległą okolicą.  Udaliśmy się  również do Muzeum II wojny Światowej gdzie zwiedzaliśmy ekspozycje prezentujące historię i wydarzenia II wojny światowej. Zapoznaliśmy się z historią i tragicznymi wydarzeniami tego miejsca. Następnie przeszliśmy na starówkę. Odbyliśmy spacer najbardziej reprezentacyjnymi ulicami Gdańska. Trasa prowadziła wzdłuż najbardziej znanych zabytków: Drogi Królewskiej, Złotej Bramy, Długiego Targu z Ratuszem Głównym, Fontanny Neptuna, Dworu Artusa, ul. Długiej z renesansowymi kamieniczkami XVI - XVII w., Katowni i Więzienia XVII w. Spacerowaliśmy Długim Pobrzeżem w kierunku Żurawia z XIV w. 

Trzeci dzień  naszej wycieczki przeznaczyliśmy na  port w Gdyni i przede wszystkim Skwer Kościuszki, z którego mogliśmy zobaczyć cumujące przy nabrzeżu zabytkowe okręty i statki żeglarskie. Warto nadmienić, iż Skwer Kościuszki jest ulubionym miejscem do spacerów mieszkańców Gdyni. Następnym punktem wycieczki było zwiedzanie statku Daru Pomorza . W tym dniu zwiedziliśmy również Akwarium Gdyńskie. Jest to dość nietypowy ogród zoologiczny, którego wszyscy podopieczni związani są ze środowiskiem wodnym, a cała powierzchnia zamknięta jest w bryle jednego budynku. Jednak pomimo tej wyjątkowości Akwarium spełnia wszystkie funkcje współczesnego zoo, podejmując działania na rzecz ochrony zwierząt, propagując idee ochrony przyrody, prowadząc szeroko pojętą edukację ekologiczną oraz badania naukowe.

Udaliśmy się również na Górę Kamienną w Gdyni która to znajduje się w centrum miasta. Wzgórze to jest bardzo popularną atrakcją turystyczną Gdyni, a to za sprawą rozciągającej się z jego szczytu wspaniałej panoramy na całe miasto oraz na Zatokę Gdańską. 

Uczniowie uczestniczący w wycieczce byli bardzo zadowoleni i usatysfakcjonowani pobytem w Trójmieście.