Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Stanisława Szumca w Bielsku-Białej

Oferta dydaktyczna Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie

Współpraca naszej szkoły z Wydziałem Biotechnologii i Ogrodnictwa może przybierać różne formy i przynosić korzyści zarówno uczniom, jak i uczelni. Oto kilka pomysłów na taką współpracę:

1. Programy warsztatów 

  • Dla uczniów: uczniowie naszej szkoły mogą odbywać staże lub warsztaty na Wydziale Biotechnologii i Ogrodnictwa. Takie doświadczenie w laboratoriach, szklarniach czy innych jednostkach uczelni daje im praktyczną wiedzę i lepsze przygotowanie do dalszej nauki.

  • Dla uczelni: studenci wydziału mogą prowadzić zajęcia praktyczne z uczniami, rozwijając swoje umiejętności pedagogiczne oraz poznając potrzeby edukacyjne młodszych osób.

2. Warsztaty i wykłady specjalistyczne

  • Wydział Biotechnologii i Ogrodnictwa może organizować wykłady i warsztaty dla uczniów, które będą miały na celu rozwijanie ich wiedzy na temat nowoczesnych technologii w biotechnologii, ekologii, zrównoważonego rozwoju oraz nowoczesnych metod uprawy roślin. Takie spotkania mogą również obejmować pokazy zastosowań biotechnologii w rolnictwie, ogrodnictwie, czy ochronie środowiska.

3. Projekty badawcze i innowacyjne

  • Nasza szkoła i wydział mogą realizować wspólne projekty badawcze lub innowacyjne. Uczniowie mogą brać udział w eksperymentach naukowych, które mają na celu opracowanie nowych metod uprawy roślin, analizę mikroorganizmów, czy tworzenie nowych biotechnologicznych rozwiązań w ochronie roślin.

4. Konkursy i olimpiady tematyczne

  • Organizowanie wspólnych konkursów, olimpiad lub quizów związanych z biotechnologią, ogrodnictwem i ekologią może zmotywować uczniów do pogłębiania swojej wiedzy w tych dziedzinach. Tego typu wydarzenia mogą również służyć jako forma rekrutacji na studia na wydziale biotechnologii i ogrodnictwa.

5. Działalność na rzecz społeczności lokalnej

  • Współpraca może obejmować także działania związane z edukacją ekologiczną wśród mieszkańców lokalnej społeczności, takie jak organizowanie dni otwartych, prezentacji na temat upraw roślin czy szkoleń z zakresu biotechnologii stosowanej w rolnictwie i ogrodnictwie.

6. Laboratoria i pracownie

  • Szkoła może nawiązać współpracę z wydziałem w celu korzystania z laboratoriów uczelnianych. Dzięki temu uczniowie będą mogli przeprowadzać eksperymenty, które są poza zasięgiem szkolnych pracowni, co daje im wyjątkową możliwość rozwijania swoich pasji i zainteresowań.

Korzyści z takiej współpracy:

  • Dla uczniów: zwiększenie kompetencji zawodowych, lepsze przygotowanie do studiów wyższych, doświadczenie w pracy naukowej, kontakt z nowoczesnymi technologiami i nauką.

  • Dla szkoły średniej: wzbogacenie oferty edukacyjnej, budowanie relacji z uczelniami wyższymi, podniesienie prestiżu placówki.

  • Dla wydziału: promocja wydziału wśród młodszych pokoleń, możliwość identyfikacji uzdolnionych uczniów, którzy mogą kontynuować naukę na tym samym wydziale.

Taka współpraca może prowadzić do wzajemnych korzyści i wspólnego rozwoju w obszarze biotechnologii i ogrodnictwa.

Poniżej dwie prezentacje dotyczące Wydziału Biotechnologii i Ogrodnictwa oraz Wydziału Rolno - Ekonomicznego.