1.Dobór gatunków na drzewka świąteczne w pojemnikach (kopane z gruntu i pojemnikowane do sprzedaży albo uprawiane w pojemnikach) lub tzw „cięte”.
Kupując drzewko świąteczne warto zwrócić uwagę czy igiełki mają soczysty zielony kolor, a gałązki są giętkie i elastyczne, co świadczy o tym, że choinka jest świeża. Wybierając takie drzewko mamy pewność, że choinka będzie nam towarzyszyła przez całe Święta. Drzewka najpopularniejszego świerka pospolitego (Picea abies) zazwyczaj dość szybko gubią igły. Dlatego warto zdecydować się jednak na świerk kłujący (Picea pungens), sosnę pospolitą (Pinus sylvestris) czy też wybrać najtrwalszą wersję – jodłę, np. jodłę pospolitą (Abies alba) jodłę koreańską (Abies koreana) albo jodłę kaukazką (Abies nordmanniana).
2.Pielęgnacja drzewek świątecznych w warunkach domowych.
Gdy już podejmiemy decyzję i wybierzemy tą najpiękniejszą, idealną i kształtną choinkę musimy o nią odpowiednio zadbać w domu aby cieszyć się nią jak najdłużej.
TEMPERATURA
Szczególną uwagę należy zwrócić na to, żeby nasza choinka w żadnym wypadku nie była ustawiona w bezpośrednim sąsiedztwie źródeł ciepła. Unikajmy zatem sąsiedztwa kaloryferów lub kominka. W pomieszczeniu, w którym ustawimy drzewko świąteczne, temperatura nie powinna przekraczać 20-21°C, czyli optymalnej również dla nas.
WODA
Pamiętajmy również, aby codziennie sprawdzać poziom wody i uzupełniać jej niedobór. W przypadku materiału doniczkowanego będzie to polegało na kontrolowaniu wilgotności podłoża, a co w przypadku drzewka ciętego? Przed wstawieniem choinki do stojaka należy obciąć kawałek pnia, około 2-3 cm, a następnie zahartować go wkładając drzewko do wiaderka lub stojaka z ciepłą wodą. Dzięki temu choinka będzie lepiej wchłaniała wodę. Na rynku mamy dostępne stojaki do choinek, które są wyposażone w pojemniki na wodę. Należy tylko pamiętać o tym, aby woda dosięgała poziomu pnia i dolewać ją w małych ilościach a regularnie, ponieważ odstała woda w takim pojemniku może szybko zzielenieć.
3. A co z drzewkiem po Świętach?
Próba przesadzenia choinki z doniczki do gruntu może zakończyć się powodzeniem, jeśli przed świętami drzewko zostało wykopane i umieszczone w donicy odpowiednio wcześniej tzn jeśli zdążyło się w niej choć trochę przekorzenić. Natomiast jeśli roślina była od początku uprawiana w pojemniku i ma wiele młodych korzeni, którymi na wiosnę będzie pobierać składniki pokarmowe oraz wodę – istnieją duże szansę na to, że się przyjmie w gruncie. Przed wystawieniem rośliny iglastej w doniczce z mieszkania na zewnątrz należy najpierw przetrzymać ją w chłodniejszym pomieszczeniu (temp. 5-10 st. C), żeby stopniowo przyzwyczaiła się ponownie do niskich temperatur. Można ja ustawić w garażu, piwnicy, nie ogrzewanej klatce schodowej. Jeśli jednak po tym czasie nadejdą silne mrozy nie należy rośliny wynosić z chłodnego pomieszczenia na zewnątrz bo to grozi jej przemarznięciem. Nie trzymajmy choinki w doniczce w mieszkaniu dłużej niż 7-10 dni, żeby się nie rozhartowała. Im dłużej stoi w ciepłym pomieszczeniu tym gorzej zniesie powrót do warunków zewnętrznych.
Katarzyna Kropielnicka-Łysakowska