Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Stanisława Szumca w Bielsku-Białej

Wizyta w Langenlois w Austrii

Pierwszy dzień pobytu w Langenlois-Austria w ramach programu Erasmus plus- projekt: "Edukacja Cyfrowa w Ogrodnictwie" spędziliśmy na zapoznawaniu się ze szkołą i innymi uczestnikami programu. Zwiedziliśmy ogrody szkolne za pomocą gry terenowej "poszukiwanie skarbów". Wybraliśmy się również na wycieczkę do ogrodów pokazowych Kittenberger Erlebnisgarten.

W drugim dniu pobytu w Langenlois pracowaliśmy nad tworzeniem filmów edukacyjnych za pomocą telefonów komórkowych. Szkolenie prowadził znany w Austrii muzyk, fotograf i reżyser filmów David Kleinl. Na kolację zostaliśmy zaproszeni do Weinbauschule, gdzie ugoszczono nas tradycyjnymi austriackimi specjałami. Na koniec dnia rozegraliśmy pełne emocji rozgrywki w piłkarzyki. I miejsce zajął pan Kazimierz Piela z Zuzią Klimczak 10:5. Natomiast rozgrywka nauczyciele- uczniowie zakończyła się zwycięstwem pana Pieli i pani Głąb 5:3 ale i tak zabawa była najważniejsza.

Dzień trzeci na wyjeździe zagranicznym w Langenlois upłynął na tworzeniu filmików edukacyjnych na podstawie materiałów przygotowanych przez uczniów przed wyjazdem. Nasi uczniowie zmontowali cztery 1,5 minutowe filmiki z zakresu ogrodnictwa, weterynarii oraz architektury krajobrazu za pomocą aplikacji CupCut. Mamy nadzieję, że będą one wykorzystywane na lekcjach przedmiotów zawodowych.

Kolejny czwarty dzień spędziliśmy na wykładzie poświęconym Metaverse czyli wirtualnej rzeczywistości. Poznaliśmy aplikacje do tworzenia rozszerzonej rzeczywistości czyli nakładania na zdjęcia dodatkowych motywów np. drzewa, ogrodzenia, postaci takie jak: Areeka, Casando, L4GAR Viewer. Był to dla nas dzień pełen wrażeń oraz ciekawych doświadczeń.

 

W ostatni dzień pobytu wyruszyliśmy na wycieczkę do Wiednia. Zwiedzaliśmy zamek Schönbrunn, Gloriette, Naschmarkt. Następnie poszliśmy do Katedry św. Szczepana, gdzie czekała na nas gra terenowa polegająca na odgadywaniu zagadek i poszukiwaniu miejsc za pomocą aplikacji do odczytywania wirtualnej rzeczywistości.

Kazimierz Piela i Małgorzata Głąb