Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Stanisława Szumca w Bielsku-Białej

Lato w ogrodzie

Lato w ogrodzie to czas, w którym można podziwiać efekty wcześniejszej pracy. Ozdobne rośliny ogrodowe rozkwitają, ciesząc swoimi barwami i zapachem. Większość prac wykonywanych latem w ogrodzie polega przede wszystkim na pielęgnacji roślin, czyli ich podlewaniu, odchwaszczaniu i nawożeniu. Dotyczy to zarówno roślin na rabatach, jak i tych uprawianych w pojemnikach i donicach.

Oczywiście latem można sadzić i rozmnażać rośliny – zwłaszcza w jego pierwszej połowie. Do najważniejszych obowiązków należy jednak dbanie o kondycje roślin.

Czerwiec i lipiec to miesiące, w których szczególnie trzeba zadbać o odpowiednie nawodnienie roślin, ponieważ z reguły czas ten odznacza się małą ilością opadów. W czasie upałów rośliny lubiące sporo wilgoci trzeba podlewać nawet dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Przy czym nigdy nie podlewamy roślin w pełnym słońcu. Woda do podlewania nie powinna być zbyt zimna.

Lato w ogrodzie – trawnik, krzewy, byliny i żywopłoty

Kolejnym letnim obowiązkiem w ogrodzie jest koszenie trawy. Tutaj także sprawdza się zasada, aby nie robić tego w godzinach południowych, kiedy mamy do czynienia z największymi upałami. Pielęgnacja trawnika to również jego podlewanie, nawożenie i odchwaszczanie.

 

Latem kwitnie większość krzewów i bylin i tutaj w wielu przypadkach niezwykle istotne jest usuwanie przekwitłych kwiatostanów. Zapobiega to wytworzeniu się nasion, a tym samym osłabieniu rośliny. Czasami usunięcie takiego kwiatostanu, pozwoli na ponowne zakwitnięcie rośliny jeszcze w tym samym sezonie. Powtarzają kwitnienie takie byliny i krzewy jak niektóre odmiany róży, floksy wiechowate, przetacznik, dalie ogrodowe.

Środek i końcówka lata – zwłaszcza przełom lipca i sierpnia – to czas ostatniego przycinania żywopłotów, zarówno liściastych, jak i iglastych. Trzeba zrobić to w takim terminie, aby obcięcia zdążyły się w pełni zabliźnić, a nowe pędy zdrewnieć jeszcze przed nadejściem pierwszych mrozów.

Lato w ogrodzie to feeria barw i zapachów. To właśnie wtedy kwitnie najwięcej roślin ozdobnych. Jedne odznaczają się dłuższym, a drugie krótszym czasem kwitnienia.

Najdłużej kwitnącymi roślinami ogrodowymi są z reguły byliny wieloletnie – przykładowo dalia ogrodowa kwitnie od połowy lipca  do pierwszych przymrozków.

W czerwcu i lipcu wykopuje się cebulki – przede wszystkim tulipanów i narcyzów – powinno się to praktykować co dwa lata.

W lipcu można przesadzać i dzielić byliny, które już zakończyły kwitnienie. Miesiącem letnim, który jest najbardziej odpowiedni dla sadzenia roślin, jest sierpień i początek września. Wtedy sadzimy do gruntu rośliny dwuletnie, przesadzamy lub sadzimy krzewy liściaste oraz sadzimy rośliny cebulowe – na przykład krokusy, przebiśniegi, narcyzy czy szachownicę cesarską.