Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Stanisława Szumca w Bielsku-Białej

Czas na wiosnę…..…..

Pomimo zimowej aury na zewnątrz, wysokich ujemnych temperatur w Warsztatach Szkolnych Zespołu Szkół Ogrodniczych rozpoczęły się prace, które zwiastują nadejście wiosny.

Abyśmy mogli wiosną i latem cieszyć się szeroką paletą barw roślin rabatowych i zbierać plony warzyw, musimy już teraz przystąpić do prac związanych z wysiewem nasion, pikowaniem siewek, wysadzaniem sadzonek oraz szczepieniem roślin.
W warsztatach szkolnych w czasie zajęć praktycznych młodzież dokonała pierwszych wysiewów nasion warzyw-pomidora, sałaty, kapusty i selera oraz roślin rabatowych- aksamitki i starca. Zakupiliśmy także z zaprzyjaźnionej firmy PLANTPOL- Zaborze siewki i sadzonki roślin które wysadzaliśmy do doniczek i wnosiliśmy do ciepłej szklarni na dalszy okres wzrostu. Teraz kolejne zadanie przed praktykantami –dbałość o kondycję, wygląd i co tygodniowa pielęgnacja tych roślin.
Wysadzaliśmy także własnoręcznie wykonane na przełomie grudnia i stycznia sadzonki roślin ozdobnych. Pobieraliśmy także sadzonki tuji oraz wykonywaliśmy szczepienie agrestu odmiany NIESŁUCHOWSKI na formę pienną  metodą przez stosowanie. Wykorzystują  do tego własną podkładkę -ZŁOTA PORZECZKA pozyskaną na jesień z naszego matecznika oraz zakupiony zraz czyli jednoroczny pęd agrestu właściwej odmiany.
Przed nami czas zabiegów pielęgnacyjnych przy produkcji tych roślin a zarazem czas nauki poprzez praktykę i czynne obserwowanie  wzrostu roślin.
Zapraszamy na krótką fotorelację z  działań naszych uczniów podczas zajęć praktycznych na Warsztatach Szkolnych.


                                                                                                 Krystyna Janik-Chrapusta