Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Stanisława Szumca w Bielsku-Białej

Luty miesiącem rozpoczęcia uprawy roślin z siewu i rozsady w szkolnych warsztatach.

W lutym wiosna wydaje się jeszcze odległa lecz kalendarz ogrodniczy biegnie nieubłaganie i wskazuje nam pewne prace, które należy wykonać teraz, aby móc za kilka tygodni w pełni cieszyć się uprawą roślin w tunelach, szklarniach i na przydomowych grządkach. Wysiewamy pierwsze nasiona roślin, produkując w ten sposób rozsadę warzyw które potem znajdą się w naszym ogródku.

Początkiem lutego w szkolnych warsztatach  rozpoczęliśmy wspólnie z młodzieżą  siewy nasion. W dobrze odpowiednio oświetlonym i ogrzewanym pomieszczeniu produkujemy rozsady warzyw, takich jak cebula zwyczajnaporseler, sałata , kalafiory, kalarepa i kapusta.

Wysiewając  nasiona odpowiednio je przygotowaliśmy do siewu. Zabezpieczyliśmy nasiona na wypadek chorób, stosując jeden z wielu preparatów do zaprawiania nasion. Niektóre nasiona były już zabezpieczone fabrycznie. Następnie przygotowaliśmy odpowiednie podłoże,  mieszankę odkwaszonego torfu i piasku, co zapewni chłonność i zarazem przepuszczalność podłoża.

Skrzynki wysiewne umieszczone zostały w szklarni z odpowiednią temperaturą i światłem.

Po skiełkowaniu przystępujemy do etapu pikowania siewek. Musimy pamiętać, że w tym okresie zimą, brakuje roślinom światła słonecznego, dlatego należy dodatkowo je doświetlić. Doświetlanie roślin może zwiększyć tempo wzrostu nawet kilkukrotnie! Właściwie dobrane światło pobudzi rośliny do wzrostu i uzupełni niedobory światła słonecznego. Niedobory światła suplementujemy poprzez sztuczne doświetlanie specjalnymi lampami.  W tym roku zastosowaliśmy w produkcji rozsady na warsztatach szkolnych  oświetlenie ledowe- specjalne paski  ledowe typu GROW LED.

Wszystkie rośliny zielone potrzebują światła do fotosyntezy. W jej procesie  rośliny wytwarzają sobie cukry niezbędne do życia, a kluczowym elementem produkcyjnym  jest zielony barwnik, chlorofil. A nawet kilka różnych chlorofili, w tym dwa najważniejsze: chlorofil a i chlorofil b.

Oba chlorofile pochłaniają najwięcej światła niebieskiego i czerwonego, a odbijają światło zielone (dlatego rośliny są zielone!).

Jak światło niebieskie wpływa na rośliny?

  • hamuje wydłużanie pędów
  • pobudza rozwój liścieni i liści
  • korzystnie wpływa na grubość liści
  • korzystnie wpływa na otwieranie aparatów szparkowych i termin kwitnienia.

 

EFEKT: rośliny doświetlane niebieskim światłem będą niższe, bardziej zwarte i krępe, o silnej i grubej łodydze i intensywnych, ciemnozielonych liściach oraz dobrze wybarwionych kwiatach.

Jak światło czerwone wpływa na rośliny?

  • pobudza do kwitnienia
  • przedłuża kwitnienie
  • pobudza do zawiązywania owoców i nasion
  • korzystnie wpływa na smak owoców i warzyw

 

EFEKT: rośliny doświetlane czerwonym światłem zaczną realizować swój największy życiowy cel, czyli zawiążą pąki kwiatowe, zakwitną, wydadzą owoce i zawiążą nasiona.
W niewielkim stopniu rośliny potrzebują i potrafią wykorzystać podczerwień i ultrafiolet, dlatego dobrze jeśli żarówka LED będzie miała także i te diody emitujące właśnie takie promieniowanie.

Nasze siewki w tym roku kąpią się w ledowym świetle. Na pewno pozwoli im to znieść zimę, prawidłowo się rozwinąć do fazy rozsady właściwej i w lepszej formie doczekać do wiosny!

Mamy nadzieję, że zastosowane oświetlenie po próbie testowej w tym roku zagości na stałe w naszych uprawach szklarniowych na kolejne lata.

Krystyna Janik-Chrapusta