Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Stanisława Szumca w Bielsku-Białej

Październik w sadzie.

  • Zbiór owoców.
  • Ochrona przed chorobami i szkodnikami.
  • Nawożenie drzew owocowych jesienią.
  • Sadzenie drzew i krzewów owocowych.
  • Zwalczanie chwastów

 

1.  Zbiór owoców

Październik w sadzie to czas zbioru ostatnich jabłek i gruszek, późnych odmian śliwek oraz owoców pigwy pospolitej.

Owoce pigwy na surowo nie są zbyt smaczne. Można z nich za to przygotowywać wyśmienite przetwory z pigwy  np. słynną nalewkę - pigwówkę. Pamiętajmy, że przed jakimkolwiek zastosowaniem owoców pigwy należy zetrzeć ze skórki filcowy kutner, który pozostawiony nadaje nieprzyjemny posmak przypominający terpentynę.

Zebrane owoce przeglądamy i sortujemy. Do przechowywania przeznaczamy tylko owoce zdrowe, nie robaczywe i z nie uszkodzoną skórką. Owoce przechowujemy w chłodnym i niezbyt suchym pomieszczeniu

 

2. Ochrona przed chorobami i szkodnikami

Przeglądamy korony drzew, usuwamy porażone chorobami części roślin i zaschnięte owoce (tzw. mumie) jabłoni, grusz, sliw, które należy spalić lub głęboko zakopać aby nie stały się źródłem zakażenia w przyszłym roku. Usuwamy również owoce opadłe z drzew, które zaczynają gnić.     

Zdejmujemy i palimy opaski i pułapki lepowe, do których odłapywaliśmy szkodniki.

Grzyb wywołujący raka drzew owocowych powoduje tworzenie się na porażonych gałęziach narośli w kształcie bulw. Po zbiorach owoców chore gałęzie musimy wyciąć. Tniemy w miejscach zdrowych, odległych o 15 cm od miejsca zrakowacenia. Rany smarujemy balsamem przyspieszającym gojenie.

 

3. Nawożenie drzew owocowych jesienią

Nawożenie drzew owocowych jesienią jest bardzo ważnym zabiegiem wykonywanych w ogrodach działkowych i przydomowych sadach po zakończeniu zbioru owoców. Gwarantuje dokładne rozpuszczenie nawozu i równomierne rozprowadzenie go w glebie.

Bardzo ważny jest odpowiedni termin jesiennego nawożenia w sadzie. Nawożenie drzew owocowych jesienią należy przeprowadzić w okresie, gdy rośliny zakończą już wegetację ale jeszcze zanim nadejdą jesienne mrozy. Wówczas przed nadejściem zimy wysiane nawozy rozpuszczą się w ziemi, a zawarte w nich składniki pokarmowe przemieszczą do strefy korzeniowej roślin. Gdy gleba zamarznie będzie to już niemożliwe.

Podstawowym zabiegiem w nawożeniu drzew owocowych jesienią w ogrodach przydomowych i działkowych jest oprysk drzew jabłoni i gruszy 5% roztworem mocznika. Oprysk przeprowadza się zazwyczaj pod koniec października lub na początku listopada. Należy odważyć 500g mocznika na 10 litrów wody i po dokładnym rozpuszczeniu opryskać wszystkie liście. Zabieg ten dostarcza dużych ilości azotu, a także przyspiesza proces rozkładania liści, które potem użyźnią glebę. Przede wszystkim jednak jesienny oprysk mocznikiem pomaga zwalczać groźną chorobę, jaką jest parch jabłoni i gruszy.

Do nawożenia drzew owocowych jesienią możemy wykorzystać nawozy uniwersalnego zastosowania, takie jak Azofoska czy Fructus Ogrodnik.

Jeżeli chcemy jednocześnie odkwasić glebę, można użyć wapno magnezowe (np. Dolomit).

 

4. Sadzenie drzew i krzewów owocowych

Październik jest dobrym okresem na sadzenie drzew i krzewów owocowych, szczególnie tych o odkrytych korzeniach.  Rośliny można sadzić dopóki nie zamarznie ziemia. Drzewa owocowe sadzi się na taką głębokość, aby miejsce okulizacji drzewa owocowego znalazło się 5 - 10 cm nad ziemią.

ü   Krzewy agrestu i porzeczek sadzimy od 5 do 7 cm głębiej, a maliny i borówkę 2 - 3 cm głębiej, niż rosły w szkółce. Po posadzeniu obficie je podlewamy i obsypujemy kopczykami chroniącymi szyjkę korzeniową przed spadkami temperatury.

Posadzonych drzewek nie należy natomiast przycinać - zrobimy to dopiero na wiosnę.

 

5. Zwalczanie chwastów

Wokół drzew i krzewów warto po raz ostatni usunąć chwasty. Dzięki temu opóźnimy ich pojawienie się na wiosnę. Ograniczymy też bytowanie gryzoni, które w miejscach zarośniętych przez chwasty mogą zakładać zimowe kryjówki.

           

M. Kołodziejczyk