Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Stanisława Szumca w Bielsku-Białej

Listopad w sadzie

  • Jesienne opryski drzew owocowych
  • Zabezpieczanie drzewek przed zającami i mrozem



1.  Jesienne opryski drzew owocowych

  • Jesienne opryski drzew owocowych to jedne z ważniejszych zabiegów wykonywanych w sadach o tej porze roku. Dzięki nim drzewa owocowe lepiej przygotujemy do zimy i zmniejszymy ryzyko porażenia ich chorobami w następnym sezonie.
  • Jesienne opryski drzew owocowych wykonuje się w okresie opadania liści lub zaraz po ich opadnięciu.
  • W uprawach amatorskich w terminie jesiennym zalecane są przede wszystkim opryski drzew owocowych miedzianem, które wykonuje się zazwyczaj na początku listopada: brzoskwini przeciwko kędzierzawości liści, wiśni przeciwko rakowi bakteryjnemu, czereśni przeciwko zasychaniu liści.
  • oraz oprysk jabłoni mocznikiem przeciwko parchowi, wykonywany w zależności od pogody, w drugiej połowie listopada.
  • Jesienne opryski jabłoni przeciwko parchowi. Parch najczęściej poraża liście i owoce jabłoni. Możemy na nich dostrzec ciemne, okrągłe plamy. Porażone owoce nie nadają się do spożycia. Aby zapobiec rozwojowi choroby, po pierwszych przymrozkach, ale tuż przed opadnięciem wszystkich liści, wykonujemy jesienny oprysk jabłoni 5% roztworem mocznika. Mocznik powoduje ich szybki rozkład i mineralizacje przez co, ogranicza infekcję dorosłego drzewa. Bardzo dobre rezultaty otrzymujemy rozpuszczając 0,5 kg mocznika w 10 litrach wody. W miarę dokładnie opryskujemy wszystkie części drzewa i opadłe liście.


2.  Zabezpieczanie drzewek przed zającami i mrozem

  • Rosnące na działce drzewka zabezpieczamy przed uszkodzeniami powodowanymi przez zające. Możemy zastosować plastikowe osłonki lub owinąć pnie grubym papierem pakowym. Warto też sprawdzić stan ogrodzenia otaczającego naszą działkę.
  • W listopadzie można pokryć repelentami pnie i podstawy gałęzi szkieletowych drzewek (nie pokrywać całych roślin). Preparaty: Emol-BTX LA, Pellacol 10 PA odstraszające zające, dzikie króliki, sarny i jelenie, należy smarować na suchą powierzchnią kory, w dni bezdeszczowe o dodatniej temperaturze.

 

  • zabezpieczeniu roślin sadowniczych przed mrozem. Przede wszystkim tych które niedawno posadziliśmy. Szczególnej troski wymagają brzoskwinie, morele, orzech włoski, winorośl i jeżyna bezkolcowa. Zabezpieczyć musimy nie tylko części nadziemne roślin ale również ich korzenie. Dlatego wokół nasady każdego pnia warto jest usypać kopczyk wysokości około 25 cm z ziemi lub rozdrobnionej kory. Wiosną, po rozgarnięciu kopczyków, kora będzie stanowiła cenną warstwę ściółki.
  • Jeżyna bezkolcowa i niektóre winorośle wymagają szczególnych zabezpieczeń. Pędy odwiązujemy od podpór i częściowo skracamy. Następnie układamy je na ziemi lub w płytkim rowku i przysypujemy warstwą ziemi lub okrywamy słomianą matą.