Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Stanisława Szumca w Bielsku-Białej

Anioły na szczęście

Uczniowie z klas II, III, IV Technikum Architektury Krajobrazu oraz II Technikum Ogrodniczego w miesiącu grudniu dwukrotnie odwiedzili Galerię Bielską BWA. Uczestniczyli w warsztatach podczas których tworzyli  formy ceramiczne - Anioły  pod okiem instruktora.

Powstały piękne formy aniołów, ulepione przedmioty zostały poddane na kilka dni suszeniu a następnie  wypalaniu w temperaturze 900oC. Podczas drugiej wizyty nastąpiło szkliwienie wypalonych wstępnie przedmiotów. Poszkliwione anioły  po raz kolejny były wypalane w piecu w temperaturze 1200oC, co gwarantuje ich wodoszczelność, ogniotrwałość i "długowieczność". Po kilku dniach prace były do odbioru i mogą cieszyć wykonawców i nie tylko, są prezentowane  w gablotce na korytarzu szkolnym. Podczas warsztatów uczniowie zwiedzili z przewodnikiem trwającą w galerii wystawę: 44. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2019. Patronat nad konkursem objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Bielska Jesień jest konkursem otwartym, przeznaczonym dla polskich artystów malarzy zamieszkałych w kraju lub za granicą. Konkurs kierowany jest do absolwentów wyższych szkół artystycznych, a także malarzy (osób pełnoletnich) nieposiadających dyplomu uczelni artystycznych, ale legitymujących się aktywnością twórczą i dorobkiem. Celem Bielskiej Jesieni jest przegląd i promocja polskiego malarstwa współczesnego.
Prace do wystawy finałowej oraz laureatów nagród i wyróżnień wybiera pięcioosobowe jury konkursu.
Grand Prix dla Karola Palczaka z Krzywczy – za malarstwo realistyczne o dużym ładunku symbolicznym, łączące współczesne obrazy prowincji z nastrojem niepokoju i zagrożenia.
Opiekunami podczas warsztatów z ceramiki byli nauczyciele przedmiotów zawodowych: Barbara Buczek-Sztefko, Anna Hereda, Katarzyna Kropielnicka - Łysakowska, Maria Kołodziejczyk.

                            Maria Kołodziejczyk