Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Stanisława Szumca w Bielsku-Białej

Cytron - Ręka Buddy

Zaprezentowana na zdjęciach roślina to cytron palczasty (Citrus medica var. sarcodactylis) należący do rodziny rutowate (Rutaceae). Jest to gatunek egzotyczny z grupy roślin cytrusowych wytwarzający owoce o  niezwykłym kształcie podzielone na części przypominające palce, stąd bierze się jego potoczna nazwa - Ręka Buddy.

Cytron pochodzi z Azji, gdzie znany jest od tysięcy lat i uznawany za symbol szczęścia i powodzenia. Obecnie uprawiany jest także w Kalifornii, na Karaibach, Portoryko, w Chinach, Wschodniej Azji i krajach klimatu śródziemnomorskiego.

Skórka cytrona jest jadalna, zawiera dużo witaminy C, ma silne walory zapachowe i smakowe, jest niezwykle aromatyczna, kandyzuje się ją i pod nazwą cykata wykorzystuje do wyrobu słodyczy lub znanego na Korsyce likieru cedratine.  Miąższ, którego jest stosunkowo mało, nie jest zdatny do spożycia.

Gatunek ten jest prosty w uprawie, nie lubi nadmiaru wilgoci, wymaga mocno nasłonecznionego stanowiska. Rośnie silnie, tworzy formę małego drzewka o zaokrąglonym pokroju, wiosną pojawiają się na nim białe, pachnące kwiaty a późną jesienią i zimą dojrzewają niezwykłego kształtu owoce. Jeden owoc może dorastać nawet do 30 cm długości i ważyć około 2,5 kilograma. Przedstawiony egzemplarz znajduje się w prywatnej kolekcji nauczyciela przedmiotów zawodowych z naszej szkole Pana Łukasza Wojtasa.

Katarzyna Kropielnicka - Łysakowska