Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Stanisława Szumca w Bielsku-Białej

"Reuse w życiu i architekturze"

W ostatnich dniach młodzież klas młodszych i starszych TO i TAK uczestniczyła w warsztatach dotyczących  ekologii "Reuse w życiu i architekturze" w Galerii Bielskiej BWA w Willi Sixta w B-B. Warsztaty dotyczyły  jednego  z trzech zagadnień dotyczących zasad nowoczesnej gospodarki określanej jako 3R, czyli Reduce (ograniczanie), Reuse (wtórne zastosowanie) i Recycle (wtórne odzyskiwanie). Młodzież miała okazję zapoznania się z terminem "reuse" (ang."wtórne zastosowanie") w architekturze, w tym w architekturze krajobrazu, następnie na podstawie kart pracy stworzyła mapy inspiracji.

Model 3R jest  etapem zrównoważonej, niskoemisyjnej i konkurencyjnej gospodarki wdrażającej idee eko – projektowania oraz koncepcji 6R opartej na zasadach: odmów (refuse), ogranicz (reduce), używaj ponownie (reuse), naprawiaj (recover), oddaj do recyklingu (recycle), zastanów się co możesz zrobić lepiej (rethink).

Warsztatom towarzyszyło też zwiedzanie wystawy Dear Future vol.2 przygotowanej przez młodych artystów z Polski i Ukrainy, dotykającej problemu powojennej przyszłości i odbudowy Ukrainy.

 

Kropielnicka-Łysakowska Katarzyna