Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Stanisława Szumca w Bielsku-Białej

Cięcie zimowe drzew i krzewów

Styczeń, luty i marzec to doskonała pora przeprowadzenie zimowego cięcia roślin owocowych i ozdobnych. Cięcie  roślin sadowniczych należy rozpocząć od cięcia gatunków ziarnkowych czyli jabłoni a następnie grusz, dalej można ciąć krzewy jagodowe tj agrest, porzeczka czarna i porzeczki kolorowe a tuż na przedwiośniu  a zatem w marcu bardziej wrażliwe na mrozy gatunki pestkowe kolejno śliwy, czereśnie, brzoskwinie, morele a na końcu wiśnie. Warto przypomnieć, że najlepszym terminem dla tych gatunków jest okres letni, po zakończeniu owocowania.

Zimowe cięcie roślin niesie wiele korzyści i powinno być wykonywane corocznie. Prócz korekty rozmiarów roślin wpływa na poprawę wyglądu korony, zdrowotność roślin i lepsze owocowanie.

Cięcie drzew i krzewów owocowych można zaczynać gdy temperatura powietrza wzrośnie do -5°C w suche, pogodne dni.

Rozróżniamy trzy rodzaje cięcia zimowego:

Cięcie prześwietlające – które ma na celu poprawę doświetlenia wszystkich partii korony roślin, usunięcie nadmiaru pąków kwiatowych co jest gwarancją uzyskania mniejszej ilości owoców ale za to większych i lepiej wybarwionych, zapobiega tzw. naprzemiennemu owocowaniu drzew owocowych i pozwala na utrzymywanie odpowiedniej wysokości roślin zwłaszcza drzew odmian silnie rosnących. Cięcie to rozpoczynamy od usuwania pędów rosnących  nietypowo, do wnętrza korony, pędów krzyżujących  i ocieniających się wzajemnie, zwisających ku ziemi.  Przyjmuje się, że przy corocznym cieciu należy usuwać max. 20% wszystkich pędów. Należy pamiętać, że po intensywnym cięciu zimowym drzewa wypuszczają liczne, młode pędy tzw. „wilki”, które należy usuwać latem gdyż wtedy słabiej odrastają.  Są to pędy nie dające owoców a mocno zacieniające koronę drzewa.

Cięcie sanitarne – ma za zadanie poprawę stanu zdrowotności drzewa i polega na usuwaniu w pierwszej kolejności pędów uszkodzonych, złamanych, przemarzniętych, z objawami porażenia przez choroby i szkodniki. Takie pędy pozostawione na roślinie są potencjalnym źródłem infekcji grzybowych i przyczyną powstawania chorób drewna.

Cięcie odmładzające – to cięcie stosowane u roślin starszych, u których obserwuje się osłabienie efektywności owocowania. Roślina z wiekiem wytwarza coraz mniej młodych pędów a to na nich właśnie powstają pąki kwiatowe.  Na przykład pędy owoconośne u jabłoni i gruszy to przede wszystkim krótkopędy czyli pędy co najmnie dwuletnie. Wiśnie natomiast owocują zarówno na krótkopędach, jak i na jednorocznych długopędach. Porzeczka czarna owocuje najbardziej intensywnie na pędach młodych, jednorocznych i dwuletnich a porzeczka czerwona na pędach co najmniej dwuletnich i starszych.

Pamiętajmy!!!

Do wykonania cięcia należy używać ostrych, sprawnych narzędzi min. sekatory ręczne, sekatory oburęczne, piłki sadownicze tzw ”lisi ogon” Pozostawienie gładkich, czystych ran po cięciu ułatwia  roślinom ich szybkie zabliźnienie. Rany po cięciu szczególnie po usuniętych gałęziach i konarach warto zabezpieczyć preparatem grzybobójczym Funaben  3 albo farbą emulsyjną z dodatkiem Topsinu M500.

Katarzyna Kropielnicka- Łysakowska