Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Stanisława Szumca w Bielsku-Białej

W czasie wakacji zdobywaliśmy nowe doświadczenia.....

czyli o konkursie ogrodniczym w Szwajcarii


W dniach 2-8 sierpnia 2014 roku uczniowie naszej szkoły - Paulina Polak, Andrzej Tomalik, Jarosław Badura, Łukasz Janota, Dominik Kolabiński i Tomasz Saba pod opieką nauczycieli Krystyny Janik - Chrapusty i Kornelii Benasiewicz brali udział w Międzynarodowym Konkursie Młodych Ogrodników organizowanym przez Szkołę Ogrodniczą Oeschberg w Koppigen, w Szwajcarii.

Zawody prowadzone były w trzyosobowych grupach międzynarodowych oraz w drużynach narodowych. Uczniowie musieli wykazać się znajomością roślin ozdobnych rozpoznawanych z ilustracji ( nawet częściowej), znajomością warzyw i ich smaku, ziół, oraz krzewów i drzew rozpoznawanych tylko dotykiem po charakterystycznych owocach czy nasionach. Jak co dwa lata, w takich zawodach trzeba było wykazać się znajomością szkodników i zwalczających je organizmów pożytecznych, wysoką sprawnością fizyczną, zwłaszcza predyspozycjami strzeleckimi, wszak z tego słynął bohater narodowy Szwajcarii Wilhelm Tell.

Najtrudniejsze zadania ogrodnicze czekały uczestników w zespołach narodowych gdzie oceniano umiejętność rozmnażania wegetatywnego roślin, sprawność siewu, pikowania i doniczkowania rozsady, zaprojektowania i wykonania rabaty kwiatowej a także przeliczenia i zastosowania w odpowiednim stężeniu nawozu, herbicydu oraz retardanta. Nie mogło zabraknąć zadania technicznego i z dziedziny BHP. Najtrudniejszym sprawdzianem umiejętności ogrodniczych było wykonanie fragmentu ogrodu na podstawie otrzymanego planu oraz wykonanie dekoracji florystycznej z użyciem glinianych doniczek dla bufetu na garden party, oraz skrzynki-prezentu z warzywami napojami i kwiatami. Pracę w każdym zespole oceniano pod kątem fachowości, umiejętności komunikacyjnych i organizacji pracy

Ogromny wysiłek i trud połączony był z atrakcjami turystycznymi-zwiedzaniem Berna oraz poznawaniem specjalności szwajcarskich czyli produkcji sera i czekolady. Zostaliśmy również zaproszeni na kolejny konkurs za dwa lata do Belgii. Zdobyliśmy nowe doświadczenia i umiejętności, poszerzyliśmy nasze horyzonty i wiedzę a naszemu uczniowi Dominikowi Kolabińskiemu gratulujemy zdobycia pierwszego miejsca za pracę w zespole międzynarodowym!


>>>>> Zobacz galerię zdjęć <<<<<