Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Stanisława Szumca w Bielsku-Białej

PRAKTYKI W BELGII

Od tygodnia jesteśmy w Belgii, która słynie z czekolady, frytek i ponad 2500 gatunków piw. Stolica Belgii to również siedziba Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej, a ponieważ mieszkamy niedaleko granicy niemieckiej, odwiedziłyśmy Aachen usytuowane geologicznie w starym kraterze wulkanicznym, dlatego można tam korzystać z ciepłych wód mineralnych

Kornelia Benasiewicz

  

W  minionym tygodniu w czasie  praktyk w  belgijskim zakładzie Phytesia poznałyśmy techniki rozmnażania storczyków klimatu umiarkowanego metodą in vitro. Oczyszczałyśmy i dezynfekowałyśmy nasiona, które umieszcza się na kilka miesięcy w specjalnej pożywce (medium) dla ich skiełkowania. Kiełkujące storczyki  umieszcza się w warunkach sterylnych pracując przy stołach laminarnych  na specjalnej i objętej tajemnicą pożywce z dodatkiem węgla aktywowanego. Miałyśmy przyjemność umieszczać rosnące storczyki na pożywce, a w szklarni przesadzałyśmy  zaaklimatyzowane, większe rośliny do doniczek. Poznałyśmy wiele ciekawych gatunków i odmian storczyków,  wyprodukowanych metodą in vitro. Teraz czeka nas tworzenie dekoracji florystycznych….

Karolina i Joanna

Na farmie ekologicznej wysadzałam rozsadę papryki oraz oberżyny  szczepionej na podkładce pomidora, a ponieważ nocami w Ardenach bywa zimno wysadzone rośliny dodatkowo zabezpieczaliśmy przed przymrozkami.

W czasie praktyki florystycznej uczyłam się robić kompozycje kwiatowe nazywane tutaj montażami. Poznałam  także specyficzny sposób  pakowania bukietów, aby nie produkować niepotrzebnych śmieci. Czy wiecie, kiedy w kwiaciarniach belgijskich jest największy ruch?  W drugą niedzielę maja, bo wtedy wypada Dzień Matki. Najbliższe dni to dalsze doskonalenie warsztatu florysty  przy dekorowaniu wystawy kwiatów w zamku Jehay.                     

Weronika